Dijital Pazarlama
Trend

5 Ücretsiz Google Aracı

Kendinizi bir Dijital Pazarlama uzmanı olarak görüyorsanız, hayatınızı kolaylaştırmak için zaten Google araçlarını kullanıyorsunuz demektir.
Ancak ne kadar deneyim sahibi olursanız olun, performansınızı artırmanın her zaman yeni yolları olduğunuda bilirsiniz.
İçerik pazarlaması söz konusu olduğunda, kullandığınız araçlar ve uyguladığınız stratejiler nihai sonucu büyük ölçüde etkileyecektir.

Aşağıda Dijital Pazarlama Uzmanlarının kullanması gereken 10 Ücretsiz Google aracından bahsedeceğim.

1. Google AdWords: Anahtar Kelime Planlayıcı

İşletmeniz için en iyi anahtar kelimeleri bulmanıza ve hedeflemenize yardımcı olacak araçların başında gelir.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı kullanımının son derece basit olması da dahil olmak üzere, beğenilecek bir çok şeye sahip.

Bir Dijital Pazarlama Uzmanı olarak, web sitenize hız kazandırabilecek anahtar kelimeleri her zaman aramanız gerekir.

Ne kadar çok arama yaparsanız, aracın nasıl çalıştığını o kadar çok anlarsınız. Ayrıca, birden çok arama, hangi anahtar kelimelerin sitenize en uygun olduğu konusunda size daha iyi bir fikir verir.

2. Google Analytics

Site içi ve site dışı tüm çalışmalarımızı yaptık. Sıra geldi analizlerini yapmaya, dönüşümleri izlemeye ve yeni stratejileri belirlemeye.

Burada devreye Google Analytics giriyor. Google Analytics bize ne sunuyor? Ayrıntılarına fazla girmeden ana başlıklarda toplayacağım.

  • Gerçek zamanlı kullanıcı bilgisi
  • Kitlenin; demografi, ilgi alanları, davranışları, kullandığı teknoloji ve yer bilgileri
  • Organik ve Reklam çalışmaların dönüşümleri
  • Site içeriği, açılış sayfaları, ürün performans bilgileri

Her ne kadar yazım kısa olsa da Google Analytics tek başına bir okyanus gibidir. İçerisine girdikçe kendinizi farklı bir alanda bulursunuz 🙂

3. Google Search Console

Birçok yönden Google Analytics’e benzer şekilde, bu ücretsiz araçla geçirdiğiniz zaman asla boşa harcanmaz.

Google Search Console‘da kendinizi verilerin içinde saatler harcarken bulabilirsiniz.

Anahtar kelimelerin nasıl performans gösterdiğini, sitenize hangi anahtar kelimeler kullanılarak giriş sağlanmış, en çok bağlantı veren siteler, en çok bağlantı verilen sayfalar ve bir çok veriyi Google Search Console üzerinden takip edebilirsiniz.

4. Google Trends

Google Anahtar Kelime Planlayıcısının işletmeniz ve sektörünüzle ilgili yüzlerce anahtar kelime sağladığı gerçeğini inkar etmek mümkün değil. Öyle bile olsa, ilgi çekici içerik oluşturma söz konusu olduğunda bu her zaman yeterince iyi değildir. Başka bir deyişle? Anahtar kelime araştırması yapmak için başka bir yola ihtiyacınız var.

Yeni bir içerik oluştururken Google Trends‘i kontrol etmeyi alışkanlık haline getiriyorum.

Bu araçla neyin trend olduğunu görmek için herhangi bir konuyu keşfedebilirsiniz. Sektörünüze ve benimsemek istediğiniz yaklaşıma uygun herhangi bir şey olup olmadığını görmek için “şu anda trend olan hikayeleri” de görüntüleyebilirsiniz.

Bu aracı kullanmak için herhangi bir deneyime veya fazla zamana ihtiyacınız yok. Basitçe konunuzu yazın ve Google’ın söylediklerini gözden geçirin.

5. Google Alerts

Google Alerts ilginç yeni içerikler ve haberler için webi izlemeyi kolaylaştıran bir Google aracıdır. Yapmanız gereken ilgilendiğiniz içerikle alakalı anahtar kelimeleri not etmek. İlgilendiğiniz içerikle alakalı yeni bir haber olduğunda konuyla ilgili bir e-posta alacaksınız.

Kısacası, Google Alerts, sosyal medyada günde saatler harcamadan haberlerin ve yeni içeriğin başında kalmayı kolaylaştırır.

Örneğin, adım için bir Google uyarısı ayarlayabilirim:

Bir içerik pazarlamacısı olarak, aşağıdakiler için uyarılar ayarlamanızı öneririm:

  • Marka adınız
  • Kişisel adınız
  • Başlıca rakipler

Bu uyarılar, yeni trendleri hızlı bir şekilde görmenize yardımcı olacak ve hatta sosyal medya kanallarınızda paylaşabileceğiniz harika içerikler bile sağlayabilir.

Etiketler

Umut Kostik | Dijital Pazarlama Uzmanı

2011 yılında IT uzmanı olarak başladığım tozlu.com'da sosyal medyaya olan ilgim, dijital dünya ile ilgili duyduğum ve merak ettiğim terimlere daha yakın olabilmek için 2019 yılı itibari ile Dijital Pazarlama departmanında görev almaya başladım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir