Sosyal Medya
Trend

Facebook Reklam Modelleri

Facebookta Hangi Reklam Modelini Kullanmalıyım?

Facebook reklam modelleri bizlere Facebook Business Manager üzerinden hizmet vermektedir. Peki birden fazla reklam modeli olmasına karşılık hangi reklam modeli hangi amaca hizmet etmekte bu yazımda sizlere aktaracağım.

Gelişen e-ticaret ve kaynaklarla birlikte artık her firma kendi yöntemleri ile Instagram ve Facebook üzerinden reklam vermekte. Ancak bir amaç ve strateji olmayan reklam size para kaybettirmekten öteye gitmeyecektir. Doğru hedef kitle, doğru reklam modeli ve bütçe optimizasyonu ile ancak hedeflediğiniz dönüşümü elde edebilirsiniz.

Yeni bir siteniz var ise kişilere markanızı tanıtmak istiyorsanız “Marka Bilinirliği“, sitenize ziyaret sayısının artmasını istiyorsanız “Trafik“, artık trafiğimde geldi bunu kazanca dönüştürmenin vakti geldi diyorsanız “Dönüşüm” reklam modelini kullanmanız gerekir. Reklam verirken mutlaka bir amacınız olmalı ve planlı bir şekilde ilerlemelisiniz. Sıra geldi reklam modellerini incelemeye.

Facebook Business Manager, Facebook reklam modellerini 3 ana kategoriye ayırmaktadır.

 • Bilinirlik
 • Değerlendirme
 • Dönüşüm

facebook reklam modelleri

 

Hadi birlikte bu 3 reklam modelini inceleyelim.

Marka Bilinirliği Reklamları

Marka bilinirliği yazımın başında da belirttiğim gibi yeni bir siteniz var ise sitenizin bilinirliğini artırmak için yapılan reklam modelidir. Facebook ve Instagram’da marka bilinirliği reklamları çok yönlü ve dikkat çekicidir. Bu reklam modelinde reklamlarınız sitenizi hatırlama olasılığı en yüksek kişilere gösterilerek marka bilinirliğinizi oluşturur.

Marka bilinirliği reklam modelinde aşağıdaki formatları kullanarak reklamlarınızı oluşturabilirsiniz:

 • Görsel
 • Video
 • Döngü
 • Slayt Gösteri

Erişim Reklamları

Hazırladığınız reklamları Facebook, Instagram ve Messenger da az bütçe ile maksimum sayıda kişiye göstermek için kullanılan reklam modelidir. Erişim reklamlarınız 24 saat içerisinde aynı kişiye 1 defa gösterilir. Buda reklamınızın daha fazla kişiye gösterilmesi demektir.

Trafik Reklamları

Marka bilinirliği, erişim reklamları sonrasında artık sitenize, sayfanıza daha fazla kişinin gelmesi için kullanılan reklam modelidir. Trafik reklamlarında, reklamlarınız tıklayarak sitenize gelebilecek kişilere gösterilecek şekilde optimize edilir. Hazırladığınız bir ürün görseli, yazdığınız bir içerik ile planladığınız Trafik Reklamından sitenize daha fazla kişiyi çekebilirsiniz. Sitenize gelen bu kişilere site içerisinde iyi bir kullanıcı deneyimi sunar iseniz artık bu kişiler sizin için birer potansiyel müşteridir.

Trafik reklam modelinde aşağıdaki formatları kullanarak reklamlarınızı oluşturabilirsiniz:

 • Görsel
 • Video
 • Döngü
 • Slayt Gösterisi
 • Koleksiyon

Trafik reklamlarında sitenize çektiğiniz kullanıcılara, önceden yüklemiş olduğunuz Facebook Pixel sayesinde ayrı ayrı hedef kitle oluşturarak Dönüşüm Reklam modeli ile reklamlarınız gösterebilir ve dönüşümlerinizi artırabilirsiniz.

döngü reklam
döngü reklam örneği

Etkileşim Reklamları

Gönderi Etkileşimi: Hazırladığınız bir metin, görsel veya videonun çok daha fazla kişi tarafından yorum yapılması, beğenilmesini istiyorsanız tercih edebilirsiniz. Sosyal medyada etkileşimi yüksek olan kişilere reklamlarınız gösterilir.

Sayfa Beğenmeleri: Sayfa takipçi sayınızı veya beğeni sayınızı artırmak istiyorsanız bu modeli tercih etmelisiniz.

Etkinlik Yanıtları: Yapacağız bir toplantı, etkinlik veya seminere katılımcı sayısını artırmak için kullanabileceğiniz bir reklam modelidir.

gönderi etkileşimi

Uygulama Yükleme Reklamları

Play Store ve App Store de bir uygulamanız var ise indirme sayılarının artırılabilmesi için bu reklam modelini tercih edebilirsiniz. Uygulamalarınızı Facebook Business Manager’a entegre ettikten sonra reklamlarını aktif edebilirsiniz.

Video Görüntülemeleri Reklamları

Ürün özelliklerini sergileyen, ses ve hareketli her içerik insanlar tarafından her zaman daha çekici bulunmuştur. Bu reklam modelini kullanarak videonuzun daha fazla kişiye erişmesini sağlayabilirsiniz.

Potansiyel Müşteri Bulma Reklamları

Facebook Reklam Modellerinin bir diğeri de potansiyel müşteri bulma reklamlarıdır. Potansiyel müşteri bulma reklam modelinde amaç belli dataları toplamaktır. Kişilere ait telefon, mail, yaş, cinsiyet v.b bilgileri topladıktan sonra, ayrı ayrı hedeflemeler yaparak farklı reklam türlerini bu kişilerin karşısına çıkarabilirsiniz.

Dönüşüm Reklamları

Bu aşamaya kadar diğer reklam türlerini kullanarak markamızı tanıttık, sitemize trafik çektik, potansiyel müşteriler kazandık. Sıra geldi bu kazanılan, elde edilen kitleden asıl amaca ulaşmak. E-ticarette asıl amaç dönüşümdür. Facebook reklam modellerinin en önemlisi dönüşüm reklamlarıdır. E-ticaret sitenizde amacınız ürün satmak ise Dönüşüm Reklam Modelini tercih etmelisiniz.

Dönüşüm reklamlarını kullanabilmeniz için reklam hesabınızı ilk açtığınızda Facebook Pixeli aktif etmeniz gerekir. Facebook Pixel tarafından tutulan detaylı hedeflemeler sayesinde oluşturacağınız hedef kitlelere özel dönüşüm reklamlarınızı gösterebilirsiniz.

Katalog Reklamları

Eğer ürün sayınız çok fazla ise oluşturduğunuz veya yazılımcınızdan aldığınız Facebook XML Feed yapısına sahip dosyanızı Facebook Business Manager katalog yöneticisinden yüklemesini yaptıktan sonra oluşturduğunuz özel hedef kitlelere reklamlarınızı gösterebilirsiniz. Eğer ürün gruplarınız fazla ise katolog içerisinde ürün setleri oluşturabilir istediğiniz ürün grubu için reklam yayınlayabilirsiniz.

Bu Facebook reklam modelinde genel olarak stok kontrolü ve ekstra görsel çalışma gibi bir durum olmadığı için kullanmanızı tavsiye edebilirim. Hazırladığınız bir png uzantılı şablona otomatik olarak görsellerinizi yerleştirebilir, ürünler üzerinde fiyat gösterimi ve yüzdelik indirim oranları gibi bilgileri de gösterebilirsiniz.

Facebook reklamcılığı yazımda da belirttiğim üzere reklamlar kur ve kenara çekil izle mantığı ile değil, sürekli analiz, doğru hedefleme, doğru reklam modeli ve bütçe kontrolü sayesinde üstün bir performans gösterir.

Bu yazımda sizlere Facebook reklam modelleri hakkında fikir edinebileceğiniz bir makale hazırladım. Umarım faydalı olmuştur. 🙂

Etiketler

Umut Kostik | Dijital Pazarlama Uzmanı

2011 yılında IT uzmanı olarak başladığım tozlu.com'da sosyal medyaya olan ilgim, dijital dünya ile ilgili duyduğum ve merak ettiğim terimlere daha yakın olabilmek için 2019 yılı itibari ile Dijital Pazarlama departmanında görev almaya başladım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir