Sosyal Medya

Facebook Reklamcılığı

Neden Facebook'ta Reklam Vermelisiniz?

Aylık bir milyardan fazla aktif kullanıcısı ile Facebook, dünyadaki en büyük ve en güçlü sosyal medya reklam platformudur.

Ancak bu platformdan yararlanmak zor bir iş olabilir.
Facebook’ta başarılı olmak için, reklam verenlerin kullanıcı katılımını nasıl artıracaklarını anlamaları ve reklam bütçelerinden en iyi şekilde yararlanmak için kitle hedeflemeyi etkili bir şekilde kullanmaları gerekir.

Neden Facebook’ta Reklam Vermelisiniz?

Facebook, reklamlarınızı ürününüzü veya hizmetinizi satın alma olasılığı yüksek olan kişilere hedeflemenize olanak tanır. Aylık bir milyardan fazla aktif kullanıcıya sahip bir platformda reklamlarınızı yayınlamak hem trafik hem de dönüşüm olarak size çok büyük bir katkı sağlayacaktır. Facebook reklamları, satış konusunda AdWords gibi amaca dayalı reklam platformlarından daha yüksek potansiyel müşterilere ulaşırken, doğru hedef kitleyi yakalarsanız diğer pazarlama kanallarından çok daha etkili olduğunu göreceksinizdir.

Doğru Hedef Kitleyi Hedeflemek

Facebook’ta reklamlarınızı hedeflemenin birçok yolu vardır. Temel bir strateji olarak, yaş, cinsiyet veya ilgi alanları gibi kategorileri kullanarak kitleleri hedeflemek iyi sonuçlar sağlayabilir, ancak kampanyalarınızdan gerçekten en iyi şekilde yararlanmak için, şirketiniz için en fazla karı hangi tür kullanıcıların sağladığına dayalı özel kitleler oluşturmak en iyisidir.

Özel hedef kitle oluşturma sürecini hızlandırmak için, potansiyel müşterilerinizin bilgilerini kullanarak özel bir hedef kitle oluşturabilirsiniz. Özel hedef kitle oluşturmayı iki ana başlık altında anlatmak gerekirse:

facebook ozel hedef kitle

Kaynaklarınızı Kullanın

Buradaki kaynaktan kasıt internet siteniz ve müşteri listeniz. Peki bu kaynaklar bize ne sunuyor ve nasıl kullanacağız?
İnternet sitenizi kurdunuz. Facebook Pixel kodunu da sitenize eklediniz. Sonuç olarak bu kodu süs olarak sitemize eklemiyoruz 🙂 Bu kod bize ilerleyen zamanlarda bir çok müşteri deneyimi sunacak ve yeniden pazarlama (remarketing) imkanı sunacak.

İnternet Sitesi

İnternet sitesi kaynağı bize müşteriler hakkında çeşitli hedef kitleler oluşturmamıza imkan verir. Bir kaç örnek verecek olursak:

 • Sayfa Görüntülemesi Yapan Müşteriler: Sitenize gelmiş ve site içerisine belirli süre geçirmiş tüm müşterileri kapsar. Bu müşterileri de kendi içlerinde segmentlere ayırabilirsiniz. Kullandığı cihazın yazılımına göre ve sitenize girdiği sıklığa göre vb.
 • Kategori Görüntülemesi Yapan Müşteriler: Kişi sitenize giriş yaptıktan sonra girmiş olduğu kategorilere göre de hedef kitle oluşturabilirsiniz. Örneğin, sitenize giren kişi elbise, sweatshirt kategorilerini gezdikten sonra sitenizi terk etti. Bu hedef kitleyi de özel olarak oluşturabilir ve bu kişilere ilgilerini çekebilecek reklamlarınızı gösterebilirsiniz.
 • Satın Alma Yapan Müşteriler: Kişi sitenizden alışveriş yaparak çıktı. Diyeceksiniz ki tamam satış yaptık bitti. Lakin öylede değildir 🙂 Sizin için artık bu kişiler paha biçilemez bir velinimettir. Güzel bir deneyim yaşadı alışveriş yaptı ve artık o potansiyel bir müşteridir. Bu kişiler içinde özel bir hedef kitle oluşturabilir kişilere özel tanımladığınız hediye çekleri, kargo kampanyaları, indirimli ürün kampanyaları ile tekrar alışveriş yapmalarını sağlayabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğim hedef kitleler haricinde “İnternet Sitesi Kaynağı” nı kullanarak; adres bilgisi ekleyen, ödeme bilgisi ekleyen, sitenizde ürün araması yapan, sepetine ürün ekleyen ama almayan kişilere ayrı ayrı özel hedef kitleler oluşturarak reklamlarını gösterebilirsiniz.

Müşteri Listesi

Facebook Pixel kodunun sunmuş olduğu müşteri deneyimlerinin haricinde elinizde bulunan (veri tabanından elde ettiğiniz) kişi listelerini de kullanarak hedef kitleler oluşturabilirsiniz. Sitenize gelen, üye olan kullanıcıları segmentleyin. Hemen örnekleyelim:

 • Sitenize üye olmuş ama hiç alışveriş yapmamış
 • Üye olmuş ancak 1 sene içerisinde sadece 2 kez alışveriş yapmış
 • Kredi kartı ile alışveriş yapmış
 • Son 3 ayda 500 TL üzerinde alışveriş yapmış
 • Üye olmuş ama 6 ay içinde hiç siteye gelmemiş
 • 6 ay içinde 10 üzerinde alışveriş yapmış

Yukarıda ki bu örnekleri sitenizdeki kullanıcı deneyimine göre de çoğaltabiliriz. Bunlar sadece birkaçı. Bu segmentleri de kullanarak özel hedef kitleler oluşturabilir ve kişilere özel reklamlar hedefleyebilirsiniz.

Facebook Kaynaklarını Kullanın

Facebook ayda bir milyardan fazla aktif kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. Eğer bir işletmeniz var ise sizin de tüm Facebook kaynaklarını dinamik bir şekilde kullanmanız gerekir. Peki bu bize nasıl katkı sağlayacak? Facebook’ta reklam vermek için belli bir bütçeye sahip olmanız gerekir ama Facebook’ta ve Instagram,2da bir sayfa açıp ürünlerinizi paylaşmak bütçe gerektirmez. Etkili bir şekilde kullandığınız Facebook ve Instagram size gerçek bir hedef kitle sunacaktır. Hemen örnekleyelim:

Facebook’ta

 • Videonuzu izleyen, gönderilerinizi beğenen
 • Messenger’dan size yazan
 • Sayfanıza gelmiş ancak hiç bir etkileşimde bulunmamış
 • Yapmış olduğunuz bir ankete katılan veya form dolduran

Instagram’da

 • Hesabınızı ziyaret eden
 • Sizi takip eden
 • Gönderilerinizi beğenen, kaydeden ve videolarını izleyen
 • DM den mesaj gönderen

Yukarıda örneğini verdiğim segmentleri ayrı ayrı kullanarak özel hedef kitleler oluşturabilir ve özel reklamlarını gösterebilirsiniz. Özel hedef kitleler oluşturmak ekstra zaman ve çaba gerektirecektir. Ancak bu size ilerleyen zamanlarda kitlenizi tanımanıza olanak sağlayacak, doğru adımlar atmanızı sağlayacak.

Facebook Kampanyalarını Optimize Etme

Doğru hedef kitleyi oluşturmak ne kadar önemliyse, doğru reklam kampanyasını oluşturmakta önemlidir. Facebook’ta kesin olarak “bu reklam çeşidini kullanmak daha iyidir, görseli şöyle hazırlarsan daha çok dönüş elde edersin” gibi söylemler doğru değildir. Vermiş olduğunuz hizmet, sunmuş olduğunuz ürün, hedef kitlenin çeşitliliği reklam dönüşünüze yön verir.

Genel olarak söylemek gerekirse, çeşitli reklamlara ve tanıtılan içeriğe sahip olmak gerekir. Hiç ummadığınız bir ürün veya içerik hedef kitlenizi harekete geçirebilir. Bir Facebook kampanyasından gerçekten kar elde etmek için, hedef kitleniz için en iyi olanı belirlemeniz gerekir. Onun için hangi reklam türünün, ürünün, içeriğin ne kadar faydalı olduğunu görmek için sürekli test etmeniz gerekir.

Facebook reklam platformu sürekli değişen, gelişen bir reklam platformudur. Reklamınızı yayına aldıktan sonra sürekli takip etmeniz gerekir. Reklam verip bir ay sonra gelip “bakalım reklam nasıl performans göstermiş” derseniz zaten baştan kaybetmiş olursunuz. Sizin de en az kendinizi Facebook reklam platformu kadar geliştirmeniz gerekir. 🙂

Bu yazım hoşunuza gitti ve değerli bilgiler edindi iseniz Dijital Pazarlama Nedir? içeriğime de bir göz atın derim:)

 

Etiketler

Umut Kostik | Dijital Pazarlama Uzmanı

2011 yılında IT uzmanı olarak başladığım tozlu.com'da sosyal medyaya olan ilgim, dijital dünya ile ilgili duyduğum ve merak ettiğim terimlere daha yakın olabilmek için 2019 yılı itibari ile Dijital Pazarlama departmanında görev almaya başladım.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir