SEO

SEO İçin Anahtar Kelimenin Önemi

Anahtar Kelime ( Keyword )

Arama motoru optimizasyonunun ilk adımı, gerçekte neyi optimize ettiğinizi belirlemektir. Bu, web sitenizin Google gibi arama motorlarında sıralanmasını istediğiniz, “anahtar kelimeler” olarak da bilinen, insanların aradığı terimleri tanımlamak anlamına gelir.

Örneğin, kullanıcılar “kot ceket” arattığında veya “kot ceket modelleri” gibi şeyler yazdıklarında sitenizin ilk sayfada görünmesini isteyebilirsiniz. Aşağıdaki şekil, belirli bir dönemdeki arama hacmini veya belirli bir terim için tahmini arama sayısını gösterir.

arama hacmi

Sitenizde hedeflemek istediğiniz anahtar kelimeleri belirlerken hesaba katmanız gereken birkaç temel faktör vardır:

  • Arama Hacmi: Dikkate alınması gereken ilk faktör, kaç kişinin belirli bir anahtar kelimeyi aradığıdır. Bir anahtar kelimeyi ne kadar çok kişi ararsa, ulaşabileceğiniz potansiyel kitle o kadar büyük olur. Tersine, hiç kimse bir anahtar kelime aramıyorsa, içeriğinizi arama yoluyla bulabilecek bir kitle yoktur.
  • Alaka Düzeyi: Bir terim sık sık aranabilir ancak bu, potansiyel müşterilerinizle alakalı olduğu anlamına gelmez. Anahtar kelime alaka düzeyi veya bir sitedeki içerik ile kullanıcının arama sorgusu arasındaki bağlantı, çok önemli bir sıralama sinyalidir.
  • Rekabet: Daha yüksek arama hacmine sahip anahtar kelimeler önemli miktarda trafik çekebilir, ancak arama motoru sonuç sayfalarında birinci sınıf konumlandırma için rekabet yoğun olabilir.

Öncelikle, potansiyel müşterilerinizin kim olduğunu ve neyi arayabileceklerini anlamanız gerekir.

  • Ne tür şeylerle ilgileniyorlar?
  • Ne tür sorunları var?
  • Yaptıkları şeyleri, kullandıkları araçları vb. tanımlamak için ne tür bir dil kullanıyorlar?
  • Sizden başka kimlerden alışveriş yapıyorlar?

Bu soruları yanıtladıktan sonra, ek anahtar kelime fikirleri bulmanıza ve etrafına bazı arama hacmi ve rekabet ölçütleri koymanıza yardımcı olacak olası anahtar kelimelerin ve alan adlarının ilk “başlangıç ​​listesi” olacaktır.

 

 

Etiketler

Umut Kostik | Dijital Pazarlama Uzmanı

2011 yılında IT uzmanı olarak başladığım tozlu.com'da sosyal medyaya olan ilgim, dijital dünya ile ilgili duyduğum ve merak ettiğim terimlere daha yakın olabilmek için 2019 yılı itibari ile Dijital Pazarlama departmanında görev almaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı