Sosyal Medya
Trend

TikTok’ta Reklam Hesabı Oluşturma

7 Adımda Tiktok Reklam Hesabı Oluşturma

    Bu yazımda sizlere 7 adımda Tiktok’ta reklam hesabı oluşturma işlemini anlatacağım.

    Son zamanlarda oldukça popüler olan yeni sosyal medya platformu TikTok kurulduğu günden bu zamana kadar toplamda 218 milyar indirme ile dikkatleri üzerine çekti. Hızla yaygınlaşan ve popülaritesi gittikçe büyüyen Tiktok’ta, Facebook gibi kendi reklam yöneticisini geliştirerek online dünyanın hizmetine sundu.

TikTok Reklam Hesabı Oluşturma

TikTok reklam hesabı oluşturma işlemi için gereken ilk şey tabi ki bir mail adresi 🙂 Eğer bir mail adresiniz var ise hemen https://www.tiktok.com/business/tr/apps/tiktok linkine tıklıyoruz. Karışınıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecek.

TikTok'ta Reklam Hesabı Oluşturma

Sayfanın hem orta kısmında hem de sol üst köşesinde yer alan ” Şimdi Oluştur ” botuna tıklıyoruz. Açılan sayfada gerekli alanları doldurduktan sonra mail adresinize doğrulama kodu gelmesi için “Send Code” butonuna tıklıyoruz. Gelen doğrulama kodunu “Verification Code” alanına girdikten sonra alta yer alan kutucuğu da işaretleyip “Sign Up” butonuna tıklıyoruz.

tiktoksingup

“Sign Up” dedikten sonra karşımıza hesap oluşturma ekranı gelecek. Burada yapmamız gerekenler ise hangi sektörde yer aldığımız, işletme adımız, para birimi ve saat bilgilerini girmek. Sayfalar karşınıza İngilizce olarak gelecektir. Dilerseniz sol üst köşeden dili Türkçe olarak ayarlayıp devam edebilirsiniz. Gerekli yerleri doldurduktan sonra “Register” butonuna tıklıyoruz. Sonrasında girmiş olduğunuz telefon numarasına sms ile doğrulama kodu gönderilecek. Bu adımı da geçtikten sonra sırada işletme tanımlama işlemleri var.

İşletme tanımlama adımının ilk aşamasında Tiktok’ta vermiş olduğunuz reklamlar tıkladığında hangi siteye yönlenecek onu belirtmek.

 

tiktok

Yönlenecek web sitesini de belirttikten sonra diğer adım fatura adres bilgilerini girmek. Vergi numarası zorunlu alan olduğu için varsa vergi numaranızı yoksa herhangi bir 10 haneli numara girip devam edin 🙂

tiktok adres

Fatura bilgilerini eksiksiz bir şekilde girdikten sonra sıradaki adım ödeme bilgilerini girmek. Burada işleme direk ödeme yöntemi ekleyerek te devam edebilirsiniz yada az sen bekle daha sonra seni ayarlayacağım deyip te devam edebilirsiniz 🙂

tiktokodeme2

Burada dikkat edilmesi gereken durum Tiktok kartınızdaki parayı direk olarak çekmiyor. Siz kredi kartınızdan Tiktok bakiyenize para aktarıyorsunuz, reklamlarınızda parayı bakiyenizden harcıyor. Sık sık bakiyenizi kontrol etmeniz gerekecek. Tabi ödeme yöntemi değiştirebilir direkt olarak kredi kartınızdan çekimleri otomatik olarak yaptırabilirsiniz.

Ödeme yöntemi ekleyip işleme öyle devam etmek istiyorsanız “Kontrol Edin” butonuna tıkladıktan sonra açılan pencereye minimum 14 TL olacak şekilde bir değer girmeniz ve “Sonraki” butonuna tıklamanız olacak.

tiktok odeme

“Sonraki” butonuna tıkladıktan sonra açılan pencereye kredi kartı bilgilerinizi girip gönder dedikten sonra bakiyeye istediğiniz tutar yüklenir ve reklam yönetici modu sayfasına yönlendirilirsiniz.

tiktok odeme yontemi

 

Eğer daha önceden Business Facebook panelinde reklam oluşturduysanız “Özel Mod” size yabancı gelmeyecektir. Özel modu seçerek devam edebilirsiniz. Eğer bu gibi platformlarda daha yeniyseniz  Basitleştirilmiş Mod’u seçerek devam edebilirsiniz.

tiktokmod

tiktokreklam

Seçiminizi yaptıktan sonra Tiktok Reklam Yönetici ekranına gelmiş olacaksınız. Tiktok’ta reklam hesabı oluşturma işlemini tamamladığınıza göre artık kampanyalar açıp yönetebilirsiniz demek isterdim ancak Tiktok’ta bir pixel oluşturmadan reklam oluşturamazsınız 🙂

Tiktok’ta reklam hesabı oluşturma işlemini yaptık. Peki Tiktok’ta Pixel nasıl oluşturulur, Tiktok olay kurumları nasıl yapılır, Tiktok’ta nasıl reklam yayınlayabilirim? Bu sorulara sıradaki yazımda teker teker cevap vereceğim. Hoşça kalın, beklemede kalın 🙂

 

Etiketler

Umut Kostik | Dijital Pazarlama Uzmanı

2011 yılında IT uzmanı olarak başladığım tozlu.com'da sosyal medyaya olan ilgim, dijital dünya ile ilgili duyduğum ve merak ettiğim terimlere daha yakın olabilmek için 2019 yılı itibari ile Dijital Pazarlama departmanında görev almaya başladım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir