SEO
Trend

SEO

SEO Nedir ve Neden Önemlidir?

Arama motoru optimizasyonu, web sayfalarını ve içeriklerini web sitenizle alakalı terimleri arayan kullanıcılar tarafından kolayca keşfedilebilecek şekilde optimize etme sürecidir. SEO terimi, web sayfalarının sitenizi bulması, taraması ve dizine eklemesi için “tarayıcılar” olarak bilinen arama motoru dizinleme yazılımı için daha kolay hale getirme sürecini de açıklar.

SEO kavramı nispeten basit olsa da, SEO’ya yeni katılanların çoğunun hala aşağıdaki gibi özellikler hakkında soruları var:

  • Sitenizi veya şirketinizin sitesini arama motorları için nasıl “optimize edersiniz”?
  • SEO’ya ne kadar zaman harcayacağınızı nasıl biliyorsunuz?
  • “İyi” SEO tavsiyesini “kötü” veya zararlı SEO tavsiyesinden nasıl ayırt edebilirsiniz?

Belki de arama motoru optimizasyonunun en önemli yönü, işletmeniz için daha alakalı trafik, potansiyel müşteri ve satış elde etmeye yardımcı olmak için SEO’dan nasıl yararlanabileceğinizdir .

SEO’yu Neden Önemsemelisiniz?

Her gün milyarlarca arama çevrimiçi yapılıyor. Bu, muazzam miktarda spesifik, yüksek amaçlı trafik anlamına gelir.

Çoğu insan, bu şeyler için ödeme yapmak amacıyla belirli ürün ve hizmetleri arar. Bu aramaların ticari amaçlı olduğu biliniyor , yani aramalarıyla sunduğunuz bir şeyi satın almak istediklerini açıkça gösteriyorlar.

“Araba satın almak istiyorum” gibi bir arama sorgusu net bir ticari amaç gösteriyor.

İnsanlar doğrudan işinizle ilgili her türlü şeyi arıyorlar. Bu insanlarla bağlantı kurmak ve sorularını yanıtlamak, sorunlarını çözmek ve onlar için güvenilir bir kaynak haline gelmek için daha fazla
fırsatı temsil eder.

Google’ın dünyadaki arama motoru trafiğinin çoğundan sorumlu olduğunu unutmamak önemlidir. Bu, bir sektörden diğerine değişebilir, ancak Google, işletmenizin veya web sitenizin görünmek isteyeceği arama sonuçlarında büyük olasılıkla baskın oyuncudur, ancak bu kılavuzda ana hatları verilen en iyi uygulamalar sitenizi konumlandırmanıza ve diğer arama motorlarında da sıralamaya girmenize yardımcı olacak.

Google, arama motorları arasında hakimdir, ancak Yahoo ve Bing gibi siteleri de unutmayalım.

Peki, insanların aradıklarına karşılık olarak Google hangi sayfaların geri döneceğini nasıl belirler? Tüm bu değerli trafiği sitenize nasıl çekersiniz?

Google’ın algoritması son derece karmaşık, ancak yüksek düzeyde:

  • Google, arama yapanın sorgusuyla alakalı yüksek kaliteli, alakalı bilgiler içeren sayfaları aramaktadır.
  • Google’ın algoritması, web sitenizin içeriğini “tarayarak” (veya okuyarak) ve bu içeriğin, içerdiği anahtar kelimelere ve diğer faktörlere (“sıralama sinyalleri” olarak bilinir) dayanarak, arayanın aradığı şeyle alakalı olup olmadığını değerlendirerek (algoritmik olarak) alaka düzeyini belirler.
  • Google, “kaliteyi” çeşitli yollarla belirler, ancak bir sitenin bağlantı profili – bir sayfaya ve bir bütün olarak siteye bağlantı veren diğer web sitelerinin sayısı ve kalitesi – en önemlileri arasındadır.

Bir sitenin nerede sıralanacağını belirlemek için Google’ın algoritması tarafından giderek artan bir şekilde ek sıralama sinyalleri değerlendirilmektedir, örneğin:

  • İnsanlar bir siteyle nasıl etkileşim kuruyor (İhtiyaç duydukları bilgileri bulup sitede mi kalıyorlar yoksa arama sayfasına geri dönüp başka bir bağlantıya mı tıklıyorlar? Yoksa arama sonuçlarındaki listelemeyi komple yok mu sayıyorlar?)
  • Bir sitenin yükleme hızı ve “mobil uyumluluk”.
  • Bir sitenin ne kadar benzersiz içeriğe sahip olduğu.

Google’ın algoritmasının aramalara yanıt olarak dikkate aldığı yüzlerce sıralama faktörü vardır ve Google, mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sağlamak için sürecini sürekli olarak günceller ve iyileştirir.

 

 

Etiketler

Umut Kostik | Dijital Pazarlama Uzmanı

2011 yılında IT uzmanı olarak başladığım tozlu.com'da sosyal medyaya olan ilgim, dijital dünya ile ilgili duyduğum ve merak ettiğim terimlere daha yakın olabilmek için 2019 yılı itibari ile Dijital Pazarlama departmanında görev almaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı